Türkiye’nin ilk ve tek karbon elyaf üreticisi DowAksa,DowAksa Türkiye distribütörü Oftek İnşaat karbon elyaf takviyeli polimer (CFRP) teknolojisini kullanarak Yalova'da tam ölçekli binalar üzerinde bir deprem simülasyonu yapmak üzere İstanbul Teknik Üniversitesi ile ortak bir çalışmaya imza attı.

Test, 1999 yılında 18.000'den fazla kişinin hayatına mal olan Türkiye'nin en büyük deprem felaketlerinden birine sahne olan bölgelerden biri Yalova’da gerçekleştirildi. Test sonunda karbon elyaf takviyeli bina güçlendirme çözümü uzmanlardan tam not aldı. Oftek İnşaat bu 3 boyutlu deprem simülasyonunda karbon elyaf uygulamalarını yapmıştır.

Test kapsamında Oftek İnşaat ve İstanbul Teknik Üniversitesi, Yalova Valiliği tarafından tahsis edilen arazi üzerinde iki adet tam ölçekli bina inşa etti. Aynı temel ve yapı malzemelerinin kullanıldığı binalar, 2007 Deprem Yönetmeliği’nden önce inşa edilmiş, Türkiye’de bina yapımında uzun yıllardır yaygın olarak uygulanan yöntemlerle inşa edildi.

Hedefi, geleneksel yöntemlerle inşa edilmiş bir binanın güçlü sismik etkilere dayanacak şekilde nasıl güçlendirilebileceğini ölçmek olan test için bir bina, DowAksa tarafından geliştirilen yüksek mukavemetli CFRP (karbon elyaf takviyeli polimer) teknolojisiyle güçlendirilirken,ikinci bina ise olduğu gibi bırakıldı.C13 ile yapılan iki binadan karbon elyafla güçlendirilmeyen bina 5.2 şiddetinde yıkılmıştır,karbon elyafla güçlendirilen bina 40 cm öteleme yapıp 7.8 şiddetin de dahi yıkılmamış can güvenliğini sağlamıştır.

Bu Test ile olası bir büyük depremde can güvenliğinizi en iyi şekilde muhafaza edeceğimizi göstermiş olduk..

GÜVENLİ YAŞAM İÇİN OFTEK İNŞAAT..