Yeraltı yapı kimyasalları, tünel ve maden endüstrisinde kullanılmakta olan ürünler arasında yer alır. Kullanıldığı zaman isteğe göre geçici veya kalıcı bir kaya desteği sağladığı bilinmektedir. Kullanımı oldukça kolay olan bu ürün yalnızca su ve çimentoya eklenerek kullanılmaktadır. Kullanılacağı ortama sağladığı destek ile aşınmaları önemli miktarda azalttığı bilinmektedir. Kullanım alanları oldukça geniş olduğu için yatay-dikey ve iç-dış uygulamalarda gönül rahatlığı ile kullanılması mümkündür. 

Alanlarda zamanla meydana gelen aşınmalardan ötürü su kaçaklarının görülmesi mümkündür. Su kaçaklarını engellemek maksadı ile de gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır. Klorür içermeyen bir yapıda üretilmektedir. Genellikle çimento enjeksiyonu maksadı ile kullanıldığı bilinmektedir. 

Yeraltı yapı kimyasalları çeşitli ürünler şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Tünel açma çalışmaları için kullanılan zemin şartlandırıcı köpük bunlar arasında en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Bu ürün genellikle yumuşak zeminlerde uygulanmaktadır. Malzemelerin kolay taşınması kullanılan bu ürün ile oldukça kolay bir hal almaktadır. Köpük jeneratörü yardımı ile kullanılan bir ürün olduğu için sızdırmayı da azaltmaktadır.

Diğer bir yeraltı yapı kimyasal ürünü de sert kaya zeminlerde tünel açma maksadı ile kullanılan zemin şartlandırıcı köpüktür. Bu ürünün de kullanımı kolay olduğundan gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Zemin sert yapılı olduğu için ilerleme zorlaşabilir; fakat kullanılan bu ürün yardımı ile tünel kazımı hızlanır. Hava ile karıştırılarak köpük yardımıyla kullanılan bu ürün maden endüstrisinde de kullanılmaktadır.