Seramik yapıştırıcıları,yüzeye seramik görünüm kazandırma amacı ile kullanılan yapıştırma harcıdır. Kaplama malzemelerinin düz bir zemin üzerine mükemmel bir şekilde yerleştirilmesini sağlamaktadır. Daha önce gerçekleştirilen seramik üzerine dahi sürülerek yeni bir görünüm elde edilmesini sağlama konusunda yardımcı olabilecek bir üründür. 

Yüksek yapışma gücü sayesinde üzerinde bulunan kaplama malzemelerinin uzun yıllar boyunca aşınmasını engeller. Böylelikle elde edilen bu görünüm korunur. Genellikle yukarıdan aşağıya döşeme işlemlerinde kullanıldığı bilindiği için bu tarz işlemlerde kullanılması tavsiye edilmektedir. Yapıştırıcılar, hemen kurumadığı için uzun saatler boyunca ustalarda çalışma imkanı sağlamaktadır. Böylelikle ustalar tarafından sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Kolay bir şekilde taraklanabilme özelliği sayesinde tercih edilir. 

Seramik yapıştırıcıları,iç ve dış mekanlarda gönül rahatlığı ile kullanılabilecek yapıya sahip ürünlerdir. Seramik kaplama yapılacak alan nerede ise oraya uygulanır. Zemin uygulamalarında dahi kullanımı mümkündür. Kuvvetli bir yapıya sahip olduğu için yüksek oranda aşınmaları engeller ve görünümün uzun süre korunmasını sağlar. 

Bu ürünler genellikle ahşap yüzeylerde uygulanamaz ürünlerdir. Neme maruz kalma ihtimali olan alanlarda da uygulanması tavsiye edilmez. Yerden ısıtmalı olan alanlarda da seramik yapıştırıcıları etkilerini kaybedecekleri için kullanılmamaktadır. Uygulama sırasında eldiven kullanılması önerilmektedir. Çünkü bu ürünler çimento esaslı ürünler olup kuruduğu zaman sertleşmektedirler. Seramik ve fayans üzerine uygulanması önerilmektedir. Taraklama işleminin ardından gerçekleştirilen kaplamalarla dilenen sonuç alınacaktır.