Karbon fiber güçlendirme,yapı güçlendirme arasında son yıllarda en çok dikkat çeken ürünlerden biridir. Yapısı nedeni ile çelikten daha esnek bir hal kazanması yapıların eskisine nazaran daha kuvvetli bir hal almasına yardımcı olmaktadır. Yeryüzünde gerçekleşen doğal afetlere karşı korunma maksadıyla bu ürünlerin sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Ülkemiz de yoğun deprem riski yaşayan bir ülke olduğu için binaların karbon fiber ile güçlendirilmesi kesinlikle önerilmektedir. 

Karbon fiber güçlendirme, dışarıdan uygulamalar sayesinde yapının ayakta kalmasına yardımcı olan güçlendirme tekniğidir. Epoksi esaslı reçine ve karbon lifli dokuma sayesinde yapıların esneme paylarını artırarak yaşanabilecek bir doğal afet esnasında ayakta kalmasına yardımcı olmaktadır. 

Bu ürünler genellikle betonarme yapılarda ve ahşap yapılarda sıklıkla tercih edilmektedir. Uygulandıktan sonra yapıda bulunan yük taşıyıcı elemanların yük taşıma konusunda en büyük yardımcıları olacaktır ve kapasitelerini artıracaktır. Yorulma direnci konusunda da yapılara yardımcı olan karbon fiber güçlendirme, hafif bir yapıya sahip olduğu için yapıların ölü yük artışına sebebiyet vermez. 

Bu güçlendirme malzemeleri yapı itibari ile çelikten kat be kat incedir. Ağırlığı da çeliğe oranla oldukça az olduğu için yapılara yük olmaz. Aynı zamanda gerilme özelliği de çeliğe göre daha avantajlıdır. Bu ürünlerin kullanıldığı binalarda ve yapılarda, deprem gibi büyük doğal afetlerin yaşandığı esnada rijitlik arttığı için yıkılma olasılığı düşmektedir. Böylelikle yüksek güvenlik imkanı sağlamaktadır.