Ülkemizde 1999 depremi öncesinde yapılmıs olan yapılarımızın büyük bir bölümünde uygulama ve isçilik hataları, yanlıs ve yetersiz malzeme kullanımı, kontrol mekanizmalarının eksikliginden kaynaklanan sebeplerden dolayı yapılarımızın sahip olması gereken deprem performansından oldukça geride oldugu bilinmektedir.

Bu yapıların yıkılıp yeniden yapılması yüksek maliyet ve uzun zaman alacaktır. Dünyada ve ülkemizde yapılan akademik çalısmalarla karbon lifli kompozit uygulamalarının hızlı uygulanabilirlik ve uygun maliyetlerle yapılabildigi kanıtlanmıstır.

Karbon lifli kompozitler güçlendirme uygulamalarımızın büyük bir çogunlugunu olusturmakla birlikte ülkemizde ve yurtdısında uzman teknik personel ve ekiplerimizle her türlü yapıda hızlı ve ekonomik çözümler sunmaktayız.

Karbon Fiber Güçlendirme Özellikleri

Karbon fiber güçlendirme makas yardımı ile kesilerek duvarlara yerleştirilmektedir. Duvara yerleştirildikten sonra çelik levha niteliği taşıyarak katılaşma göstermektedir. Karbon fiber yardımı ile güçlendirilen duvarlar deprem esnasında rijitliğin artmasına katkıda bulunduğu için bina deprem esnasında zarar görmemektedir. 

Karbon fiber güçlendirme bina dışından kolaylıkla uygulanabilir nitelikte yapısal güçlendirmeyi sağlayan malzemedir. Güçlendirme yapıldıktan sonra bu duvarlar alçıpan yardımı ile kapatılır. Böylelikle normal bir duvar görünümüne sahip olur. Normal bir duvar görünümü ile oldukça dayanıklı binalara sahip olursunuz. 

Bu güçlendirme malzemeleri uygulanacağı alana uygun şekillerde hazırlanmaktadır. Bu yapı malzemeleri uygulanmadan önce uygulanacak alan kir ve toz gibi yapılardan temizlenir. Güçlendirme malzemeleri uygulanmadan önce yüzeyde bulunan yapısal bozukluklar düzeltilmektedir. Daha sonra epoksi yapıştırıcılar bu yapısal bozuklukları giderilmiş alana sürülür ve daha sonra karbon fiber güçlendirme malzemeleri bu alana uygulanır. Karbon fiber güçlendirme malzemeleri uygulandıktan sonra bir kat daha epoksi sürülmesi gerekmektedir. Daha sonra koruyucu kaplama yapılırsa binada meydana gelen hasarların niteliği oldukça azalma gösterecektir. Oftek İnşaat binanızı karbon fiber güçlendirme malzemeleri ile güçlendirerek olası hasarların önüne geçmenize yardımcı olur.