Ülkemiz büyük ölçekte deprem bölgesinde olan bir yerleşkeye sahip. Bu sebeple ülkemizde inşaat sektörü önem verilmesi gereken sektörlerden birisi. Yapıların uzun ömürlü olması ve en önemlisi de depreme dayanıklı olması şart. Bulunduğumuz coğrafya neticesi ile "Deprem öldürmez, çürük bina öldürür" deyimini sıklıkla duyuyoruz. Gayet yerinde bir deyim olduğu doğrudur. Depreme karşı yeterli bilincin oluşturulması ile beraber bina ve zemin güçlendirme konusu çok gündeme geliyor. Eğer yapılarda gerekli önlemler alınarak uygun malzeme ve teknoloji kullanılırsa gerçekten de depremlerden korunmanız mümkün.

Deprem gibi doğal afetlere önlem olarak binaların güçlendirilmesi can ve mal kaybını büyük derecede önlemektedir. Binalarınızı uzman ekiplerimiz sayesinde teftiş ediyor ve uygun analizleri gerçekleştiriyoruz. Bu sayede hazırlamış olduğumuz raporlar binanızın genel durumu hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Bina vezemin güçlendirme işlemi hazırlanan raporlar ile binanızın eksik noktaları belirlenmiş oluyor. Depreme dayanıksız olan ve yıpranmış olan yapıların gerekli önlemler sayesinde daha dayanıklı olduğu yapılan testlere göre onaylandı. Zemin güçlendirme yapılmadan önce binanın zemin etüdü doğru olarak yapılmalıdır. Eğer yapının yapılması planlanan bölge zemin etüdünden onay alamaz ise zemin güçlendirme işlemi uygulanmalıdır. Zayıf zemin kaldırılarak taşıma gücü daha fazla olan zemin yerleştirildiğinde yapı daha güvenli hale gelebilecektir.

Zemin Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Zemin Güçlendirme işleminin birden fazla metodu vardır. Önemli olan zemin için en uygun metodu uygulayabilmektir. Bu metotlar zemin analizi yapıldıktan sonra belirlenir. Bu metotlara örnek verilecek olursa;

  • Enjeksiyon
  • Taş Kolonlar
  • Jet-Grouting
  • Forekazıklar ve Mini kazıklar

olarak sıralanabilir. Zayıf olan tabaka bu yöntemler sayesinde daha güçlü hale getirilebilir. Taşıma gücü yüksek olan zeminler dolgu yapım tekniği de kullanılarak alana yerleştirilir. Böylece temel zemini oluşturulmuş olur. Yapının beton ayakları ve yükleri bu zemine orantılı olarak dengeli bir şekilde aktarılmalıdır. Zayıf zeminin arındırılması zemin güçlendirme işleminin ilk adımıdır. Eğer sizlerde yapı zeminlerinizin güçlü olmadığını düşünüyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz. Gerekli ölçümleri yaparak yapılarınızı kuracağınız zeminleri daha sağlam ve güvenli hale getirebiliriz. Özellikle sulak, nemli. gevşek kumlu, bataklık olan zeminlerin güçlendirilmesi şarttır.